Życie mija, gdy czekasz na grupę dla kobiet

Zbliża się marzec, a wraz z nim pierwsze oznaki wiosny, czyli kursy samoobrony dla kobiet. Jak co roku, na kilka dni internet zapełni się ogłoszeniami, zaproszeniami na wydarzenia, filmami promocyjnymi, a także memami piętnującymi przemoc wobec kobiet etc.

Nie zamierzam krytykować ani organizatorów takich szkoleń, ani tym bardziej uczestniczek – jak to mówią been there done that – ale czy naprawdę potrzebujemy 8 dnia marca, żeby pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, sprawności i zdrowiu. Na szczęście przykład wielu szkół Krav Maga pokazuje, że nie. Coraz więcej kobiet zapisuje się na zajęcia w grupach koedukacyjnych, coraz częściej na egzaminach na wysokie stopnie widzimy także dziewczyny i w końcu, niektóre z nich zdobywają uprawnienia instruktorskie. Skupmy się jednak na tych kobietach, które są dopiero na początku drogi.

Jednym z bardziej irytujących pytań, jakie zdarza mi się słyszeć to: Czy Krav Maga jest dobra dla kobiet? Brzmi zupełnie tak, jakby ktoś kwestionował prawo kobiet do korzystania z usług, które są na rynku dostępne dla wszystkich. Przecież ograniczenia nie dotyczą w tym przypadku płci, a kwestii zdrowotnych i niekaralności. Pytanie to zawiera tak naprawdę kilka innych pytań, których można się doszukać i na które spróbuję odpowiedzieć.

Kurs instruktorski Krav Maga Global

Czy kobieta jest wystarczająco silna i sprawna by uczestniczyć w takich zajęciach?

Po to się zapisujesz, aby być silną i sprawną. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, dotychczas nie trenowałaś, nie chodzisz na fitness, to oczywiste, że nie masz ani siły, ani kondycji. To dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Osobom bez doświadczenia proponujemy grupy początkujące, których program zawiera podstawowe techniki i przygotowanie motoryczne. Wiemy, jakie ćwiczenia zastosować, aby zbudować dobrą bazę do dalszych bardziej wymagających zadań, które czekają cię na treningu, lub/i podczas realnej walki.

Czy kobieta ma szansę obronić się przed silniejszym napastnikiem?

„Stopa dziecka jest twardsza niż jaja Muhammada Alego” – miał rzec Imi Lichtenfeld. Niezależnie od tego, czy twórca Krav Maga faktycznie wypowiedział te słowa, czy jest to częścią legendy, są one niezwykle trafne. Nasze ciało ma słabe punkty – Krav Maga jest znana z tego, że te czułe punkty atakuje, co daje szanse osobie słabszej fizycznie w starciu z „Goliatem”. Niewątpliwie przeciętna kobieta jest słabsza od przeciętnego mężczyzny. Proporcje szacuje się na około 30% różnicy na niekorzyść kobiet. Jeśli do tego dodamy ograniczenia w postaci wysokich obcasów, ubrania krępującego ruchy, rozpuszczonych włosów, torebki, lub kilku (!) toreb, to mamy wiele powodów, aby poprzez trening zmniejszać te dysproporcje. Pamiętajmy też, że konflikt, czy przemoc nie zawsze oznaczają kontakt fizyczny, natomiast każda taka sytuacja angażuje nas mentalnie – musimy podejmować decyzje pod wpływem wysokiego stresu i to muszą być właściwe decyzje.

Czy moje ciało zmieni się na skutek treningów i czy będę miała siniaki.

Twoje ciało niewątpliwie się zmieni na lepsze, choć to będzie długotrwały proces. Nie grozi ci jednak w żadnym wypadku hipertrofia (przerost mięśni), nie będziesz wyglądała jak facet. Co do siniaków, to nie zaprzeczę, zdarzają się drobne urazy. Komplet dobrych ochraniaczy w znacznym stopniu załatwia sprawę i poprawia komfort ćwiczenia. Uprawianie sportu (tak, wiem, że Krav Maga nie jest sportem) zawsze wiąże się z ryzykiem. Przypomina to inwestowanie pieniędzy – ryzykujesz, że stracisz, ale możesz też wiele zyskać.

Obóz Krav Maga Global

Grupy Krav Maga dla kobiet lub okolicznościowe seminaria i warsztaty są świetną opcją by zacząć ale nie jedyną i wcale nie musisz czekać, aż taka okazja się pojawi. W grupach koedukacyjnych znajdziesz koleżanki, które już pokonały obiekcje, a może nawet i lęk, i świetnie sobie radzą. Nie musisz od razu ćwiczyć z mężczyzną; początkowo dobieraj się w pary z innymi uczestniczkami, jeśli wolisz. Nie obawiaj się lepszych od siebie – takie osoby bywają pomocne; zawsze mogą coś podpowiedzieć – przede wszystkim jednak słuchaj instruktora lub instruktorki. Aby czuć się komfortowo, jako strój do treningu wybieraj raczej koszulki z krótkim lub długim rękawem, w każdym razie takie, które zakrywają ramiona i dekolt – jest to po prostu praktyczne. Pamiętaj, że Krav Maga to dyscyplina kontaktowa – będziesz dotykać innych ludzi i inni będą dotykać ciebie. I wreszcie na koniec – bądź cierpliwa. Nie wszystko wychodzi od razu ale z doświadczenia wiemy, że osoby systematycznie uczęszczające na zajęcia zawsze ostatecznie osiągają dobry poziom.

Szkolenia przeznaczone wyłącznie dla kobiet bywają krytykowane ze względu na brak realizmu. Moim zdaniem niesłusznie. To prawda, że w rzeczywistości jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaatakowana przez mężczyznę, ale przecież w warsztatach uczestniczą asystenci, którzy grają rolę agresorów. Poza tym, taki warsztat może być początkiem dłuższej przygody i niespodziewanym odkryciem w sobie talentu do uprawiania dość nietypowej aktywności, jaką jest Krav Maga, czy ogólnie walka wręcz. Jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz.

Więcej na temat Krav Maga dla kobiet znajdziesz w materiale przygotowanym przez Eyala Yanilov.

Odwiedź naszą stronę internetową i sprawdź aktualne wydarzenia:

Facebook

www.kravmaga-system.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.