KMG World Tour 2014 – podsumowanie projektu – Eyal Yanilov

Zawsze chciałem zrobić World Tour (WT). Dlaczego? A dlaczego Rolling Stones, czy inni wybitni performerzy jeżdżą w trasę? Z pewnością mają swoje powody. Dla mnie ważne było nauczanie, spotkanie z ludźmi i zobaczenie owoców pracy włożonej przez KMG (tego, jak lokalne odziały, szkoły i instruktorzy pracują i się rozwijają). Po prostu potrzebowałem powodu do „imprezy” i rok 2014 wydawał się być idealny, ponieważ teraz świętujemy ważne rocznice w historii Krav Maga. Wymieniam je w ostatniej części wpisu.

Własność Krav Maga Global

Własność Krav Maga Global

Zbliża się koniec roku. Właśnie kończymy pięć ostatnich seminariów będących częścią World Tour i przyszedł czas na podsumowanie. Podczas całego przedsięwzięcia, na które składało się pięćdziesiąt event’ów, spotkałem i nauczałem ponad cztery tysiące osób w dwudziestu pięciu krajach. Większość seminariów przebiegała podobnie; mówiłem o systemie, pokazywałem techniki z przeszłości i obecne, podkreślałem cztery kierunki treningu: mentalny, fizyczny, techniczny i taktyczny, i tak dalej. Ponieważ nie jestem zbyt dobry w robieniu wszystkich ekspertami w czasie jednego seminarium, starałem się dać wam jak najlepszy przedsmak systemu i pokazać drogę, którą kroczymy.

TEORIA I SPOSÓB ZACHOWANIA

Zwykle zaczynam od wyjaśnienia koncepcji trzech filarów w Krav Maga Global (KMG): samoobrony, walki wręcz (Fighting and Combat) i ochrony osób (VIP). Cele, w każdym z tych przypadków są inne.

  • Celem w samoobronie jest unikanie konfrontacji. Deeskalacja przemocy, zapobieganie i minimalizowanie prawdopodobieństwa uczestnictwa w konflikcie.
  • Walka (Combat and Fighting) ma na celu wyrządzenie agresorowi/przeciwnikowi jak największych szkód w jak najkrótszym czasie, przy jednocześnie jak najmniejszych stratach własnych.
  • Ochrona Vip-ów oznacza stawanie na linii ognia w celu uratowania życia innej osobie: członkowi rodziny, przyjacielowi lub politykowi, którego nam przydzielono do ochrony.

Każdy z wymienionych modeli zachowań ma doprowadzić do wygranej, jednakże na treningu wygrana ma miejsce po obu stronach. Ty wygrywasz i twój partner wygrywa. Obaj staliście się lepsi. Oto wasza wygrana. W rzeczywistości „na ulicy” mówimy o sytuacji wygrać-przegrać. Ty, student KMG, musisz wygrać, twój przeciwnik/agresor powinien przegrać. O przegranej mówimy gdy druga osoba nie może kontynuować walki, została pokonana fizycznie bądź mentalnie. W samoobronie możesz uciec, aby agresor nie mógł cię dosięgnąć; gdy ktoś potrzebuje twojej pomocy ucieczka może być niemożliwa; w czasie wojny, wycofanie może być manewrem taktycznym, ale poddanie się oznacza oddanie swego losu w ręce wroga, zdanie się na jego łaskę. Trenujemy po to aby to nas nie spotkało. Zatem, rodzaj zwycięstwa zależy od problemu, sytuacji, osób zaangażowanych, twoich możliwości i innych zmiennych. Natomiast rezultat zwycięstwa jest zawsze ten sam – przeciwnik nie może kontynuować.

Własność Krav Maga Global

Własność Krav Maga Global

Są dwa rodzaje napastników. Pierwszy chce cię zdominować, poniżyć, kontrolować mentalnie i fizycznie, umieścić w hierarchii, którą stworzył. To może się wydarzyć pomiędzy nim a tobą, lub w grupie osób, w miejscach takich jak ulica, boisko szkolne, ciemne zakamarki, nocne kluby. Rozwiązaniem może być atakowanie i walka, albo umiejętnie zagrane podporządkowanie się, spolegliwość.

Drugi rodzaj agresorów to ludzie, dla których jesteś środkiem do osiągnięcia celu lub chcą pozyskać od ciebie jakieś środki. To może być ktoś kto chce ukraść twoje pieniądze, smartfon, samochód. To może być porwanie dla okupu, lub by pokazać twoją głowę mediach na całym świecie; napad na bank, podczas którego zostaniesz użyty jako żywa tarcza; psychopata czerpiący przyjemność z zadawania bólu, lub ktoś kto chce się zemścić, wyrównać rachunki, lub gwałciciel i przemoc na tle seksualnym. W zależności od sytuacji, technika i taktyka, których uczymy w KMG, zostały tak zbudowane aby sprostać takim scenariuszom.

W Krav Maga nie ma zasad, ale w państwie jest prawo. Jeśli złamiesz prawo, możesz znaleźć się w więzieniu. Podczas World Tour wyjaśniałem ogólne zasady według których możesz i powinieneś działać. Podsumowując, jeśli zagrożenie jest realne i bezpośrednie; jeśli nie masz innej opcji; jeśli agresor ma możliwość, intencję i narzędzie by cię zranić, jesteś zobligowany do działania. Dlaczego? Ponieważ nikt inny tego za ciebie nie zrobi. Możesz i oczywiście powinieneś zadzwonić po policję, ale gdy zdarzenie jest natychmiastowe, nikt nie zdąży z pomocą. W niektórych sytuacjach nie ma możliwości wezwania pomocy, więc misja unieszkodliwienia agresora należy do ciebie. Cokolwiek zrobisz powinieneś zachować proporcje odpowiednie do zagrożenia. Bezzasadnie i bez powodu nie możesz skręcić karku komuś kto uderzył się w twarz.

W końcowej fazie części teoretycznej mówiłem o byciu dobrym partnerem treningowym. Dzięki edukacji wyniesionej z domu czy ze szkoły każdy wie, że należy być miłym w stosunku do innych ludzi. Dzięki temu mamy partnera, który nie chce nas zranić. Pojawia się zatem potrzeba wyjaśnienia jak być dobrym agresorem, który symuluje rzeczywisty problem. Ta gra nazywa się kontrola i właściwa rzecz. Demonstrowałem przykłady właściwych ataków i markowania ataków, sposoby zadania realistycznego ataku bez obawy że uszkodzę partnera.

CZĘŚĆ FIZYCZNA

Umysł jest naszą największą zaletą. Odpowiada także za kontrolowanie ciała, więc część fizyczna także dotyczyła umysłu i mózgu. W rozgrzewce łączyliśmy koordynację z równowagą i pracowaliśmy nad lepszym funkcjonowaniem i połączeniami między lewą i prawą półkulą mózgu; robiliśmy kilka ćwiczeń siłowych z partnerem, które były analogiami do technik poruszanych podczas seminarium.

Własność Krav Maga Global

Własność Krav Maga Global

CZĘŚĆ MENTALNA

Każdy konflikt i konfrontacja wymaga zdolności umysłowych. W KMG mamy specjalny trening mentalny, ćwiczenia nastawienia do walki, ukierunkowane na trzy kategorie: odwagę, kontrolowaną agresję i determinację; skupienie uwagi i koncentrację; relaksację i rozładowanie stresu. Wydaliśmy ostatnio dwu i pół godzinne DVD, w którym skupiamy się na aspektach mentalnych. Podczas World Tour poruszałem fragmenty tego obszernego tematu, z uwzględnieniem takich zagadnień jak zmienianie nastawienia mentalnego poprzez przybranie postury wyrażającej siłę, a także inną mowę ciała, oraz budowanie odwagi i kanalizowanie agresji. Niektórych technik i metod nauczyłem się od Imiego, niektóre znam z innych źródeł, inne wypracowałem sam podczas lat pracy z sektorem militarnym, antyterrorystycznym i jednostkami specjalnymi. Prezentowanie tego materiału osobom cywilnym czasem wymaga adaptacji, a czasem może być podane bez przeróbek.

CZĘŚĆ TECHNICZNA

Każdy chciałby się spocić na treningu. Podczas WT skupiałem się na tym aby strona techniczna była wyzwaniem, ale wierzę, że nie zaniedbałem aspektu fizycznego, zwłaszcza na początku i w końcówce seminarium. Technicznie koncentrowałem się na obronie przeciwko atakom nożem z boku. Agresor mógł znajdować się blisko lub w większej odległości w momencie gdy go zobaczyłeś. Obrońca, w zależności od sytuacji mógł odpowiedzieć agresywnie atakując, naturalnym odruchem i defensywną odpowiedzią, która powinna być szybko zamieniona w skuteczną obronę i kontrataki. Ćwiczyliśmy zatem kopnięcia z dystansu, obrony i kontry, wyjście z tunelu i uniknięcie kolejnych zagrożeń; aktywną i dynamiczną obronę połączoną z efektywnymi kontratakami; trenowaliśmy obronę osoby (VIP), w stronę której jest skierowany nóż. W większości seminariów mieliśmy czas na poruszenie zagadnień obron przed nożem z pozycji leżącej i przeciwko grupie agresorów. Ogromną satysfakcję i radość dało mi obserwowanie jak dobrze dawali sobie radę nawet początkujący studenci, ćwiczący scenariusze przeznaczone dla wyższego poziomu.

Własność Krav Maga Global

Własność Krav Maga Global

Każdy event kończył się rozdaniem dyplomów i unikatowych znaczków, zrobionych specjalnie na World Tour.

KAMIENIE MILOWE W HISTORII KRAV MAGA

Jedną z rzeczy jaką udało mi się poruszyć podczas trasy po świecie był powód, dla którego to wszystko się dzieje i co świętujemy. W 1944 roku, 70 lat temu, Imi Lichtenfeld (twórca Krav Maga) przed utworzeniem się państwa Izrael, zaczął nauczać w ruchu oporu. W 1964 roku, po dwudziestu latach służby stworzył pierwsze nie militarne curriculum i zaczął uczyć cywilów. Miał wówczas 54 lata. W 1974 roku miałem 15 i właśnie zacząłem trenować. Było to 40 lat temu. w 1984 r, 30 lat temu zaczęliśmy przekształcać Krav Maga w system. Imi był geniuszem w dawaniu najlepszych rozwiązań poszczególnych problemów, robił to intuicyjnie i metodycznie, i do tego momentu Krav Maga była po prostu zbiorem technik. Moim zadaniem było uformowanie systemu, więc kilka rzeczy wypadło, inne doszły i nowe curriculum zostało uformowane. Tak dokonała się rewolucja. W 1994 zacząłem intensywnie propagować Krav Maga na świecie. Do tego momentu był tylko jeden człowiek we Francji i grupa moich byłych studentów w Ameryce. Dziś, 20 lat później zespół globalnych i międzynarodowych instruktorów (GIT) wraz ze mną, może mówić o wyszkoleniu tysięcy instruktorów, aktywnych w ponad sześćdziesięciu krajach. Owoce tej pracy zmieniają życie ludzi, którzy pozostają w kontakcie z KMG na lepsze.

Bez ciężkiej pracy instruktorów, dyrektorów i organizatorów, i oczywiście ekipy z kwatery głównej nie mógłbym zrobić nawet części tego, co udało się zrealizować podczas World Tour. Podziękowanie i wyrazy uznania należą się wszystkim, którzy pracowali nad tym przedsięwzięciem i mieli wkład w jego realizację, oraz studentom, którzy w nim uczestniczyli.

Oryginalny tekst możesz przeczytać na blogu:
BLOG BY EYAL YANILOV – KMG WORLD TOUR 2014 EVENTS SUMMARY

Udostępniaj, nie kopiuj.