Mistrzostwa świata w Krav Maga. Czy to możliwe?

Często powtarzamy zdanie: Krav Maga nie jest sportem. Co to właściwie znaczy? Dlaczego Krav Maga nie jest sportem, skoro się ruszamy, ćwiczymy, sparujemy z partnerem?

Integralnym elementem sportu jest współzawodnictwo oparte na określonych zasadach, czyli coś, co w Krav Maga nie występuje. Tutaj nie ma zasad. Są wskazówki, pryncypia, dzięki którym jesteśmy skuteczni w działaniu. Nie istnieje jednak żaden regulamin, według którego można by było przeprowadzić sprawiedliwą rywalizację. Nawet jeśli porównamy Krav Maga do dyscyplin sportowych opartych na walce wręcz, czyli takich, w których zawodnicy posługują się podobnymi technikami, zauważymy podstawowe różnice.

Zawodnik sportowy przygotowuje się do wydarzenia sportowego (zawodów):

 • zna termin i miejsce walki.
 • Wie, kim będzie przeciwnik (ogląda materiały wideo, analizuje walki).
 • Wie, że sędzia przerwie walkę, a służby medyczne natychmiast wkroczą do akcji, jeśli życiu zawodnika będzie zagrażało niebezpieczeństwo.
 • Obaj zawodnicy umawiają się na grę fair – uczciwą walkę według określonych zasad. Jeśli zawodnik nie będzie przestrzegał reguł (ugryzie przeciwnika w ucho) może zostać zdyskwalifikowany.
 • Zawodnik będzie walczył tylko z jednym przeciwnikiem na raz.
 • Walka będzie trwała X minut i nie dłużej.
 • Przeciwnik będzie tej samej płci i podobnej wagi (kategorie wagowe).
 • Przeciwnik nie będzie uzbrojony w żadne narzędzie ani w broń palną (walka wręcz)

Adept (student) Krav Maga przygotowuje się na najgorsze:

 • nie wie kiedy i gdzie. Może się spodziewać, że zdarzenie nastąpi w sytuacji dla niego niekorzystnej.
 • Przeciwnik najczęściej myśli, że ma przewagę i do takich warunków będzie dążył np. wybierając moment ataku, typując łatwą ofiarę.
 • Agresor może być obrońcy zupełnie nieznany (nie wiemy co potrafi).
 • Agresor może być członkiem rodziny (częściej w przypadku kobiet).
 • Agresor może być uzbrojony.
 • Obrońca może być zaatakowany przez grupę agresorów.
 • Może się pojawić konieczność ochrony osoby towarzyszącej i ewakuacja.
 • Obrońca musi pilnować swoich rzeczy. Nie chodzi tylko o straty materialne, ale o to, że w razie utraty kluczy, telefonu, kart kredytowych, dokumentów, jesteśmy narażeni na dalsze problemy.

Gdybyśmy przyjęli zasady i taktykę walki sportowej, lub jakikolwiek kodeks honorowy, prawdopodobnie nie poradzilibyśmy sobie z sytuacją. Żadne zasady nas nie obowiązują, ponieważ agresor też ich nie stosuje. Jedyne zasady, które musimy wziąć pod uwagę, to takie, dzięki którym wyjdziemy z sytuacji konfliktowej bez szwanku, i przepisy prawa, które obowiązują w danym kraju.

Podczas treningu można przeprowadzić zadaniówki, czy sparingi, przypominające walkę w ringu, ale robi się to w celu doskonalenia określonych narzędzi walki. Nasz ring, nasza mata, to w cudzysłowie i/lub dosłownie ulica. Zatem, Krav Maga nie jest sportem, ponieważ nie ma w niej współzawodnictwa.

mistrzostwa krav maga a sport

Życie mija, gdy czekasz na grupę dla kobiet

Zbliża się marzec, a wraz z nim pierwsze oznaki wiosny, czyli kursy samoobrony dla kobiet. Jak co roku, na kilka dni internet zapełni się ogłoszeniami, zaproszeniami na wydarzenia, filmami promocyjnymi, a także memami piętnującymi przemoc wobec kobiet etc.

Nie zamierzam krytykować ani organizatorów takich szkoleń, ani tym bardziej uczestniczek – jak to mówią been there done that – ale czy naprawdę potrzebujemy 8 dnia marca, żeby pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, sprawności i zdrowiu. Na szczęście przykład wielu szkół Krav Maga pokazuje, że nie. Coraz więcej kobiet zapisuje się na zajęcia w grupach koedukacyjnych, coraz częściej na egzaminach na wysokie stopnie widzimy także dziewczyny i w końcu, niektóre z nich zdobywają uprawnienia instruktorskie. Skupmy się jednak na tych kobietach, które są dopiero na początku drogi.

Jednym z bardziej irytujących pytań, jakie zdarza mi się słyszeć to: Czy Krav Maga jest dobra dla kobiet? Brzmi zupełnie tak, jakby ktoś kwestionował prawo kobiet do korzystania z usług, które są na rynku dostępne dla wszystkich. Przecież ograniczenia nie dotyczą w tym przypadku płci, a kwestii zdrowotnych i niekaralności. Pytanie to zawiera tak naprawdę kilka innych pytań, których można się doszukać i na które spróbuję odpowiedzieć.

Kurs instruktorski Krav Maga Global

Czy kobieta jest wystarczająco silna i sprawna by uczestniczyć w takich zajęciach?

Po to się zapisujesz, aby być silną i sprawną. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, dotychczas nie trenowałaś, nie chodzisz na fitness, to oczywiste, że nie masz ani siły, ani kondycji. To dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Osobom bez doświadczenia proponujemy grupy początkujące, których program zawiera podstawowe techniki i przygotowanie motoryczne. Wiemy, jakie ćwiczenia zastosować, aby zbudować dobrą bazę do dalszych bardziej wymagających zadań, które czekają cię na treningu, lub/i podczas realnej walki.

Czy kobieta ma szansę obronić się przed silniejszym napastnikiem?

„Stopa dziecka jest twardsza niż jaja Muhammada Alego” – miał rzec Imi Lichtenfeld. Niezależnie od tego, czy twórca Krav Maga faktycznie wypowiedział te słowa, czy jest to częścią legendy, są one niezwykle trafne. Nasze ciało ma słabe punkty – Krav Maga jest znana z tego, że te czułe punkty atakuje, co daje szanse osobie słabszej fizycznie w starciu z „Goliatem”. Niewątpliwie przeciętna kobieta jest słabsza od przeciętnego mężczyzny. Proporcje szacuje się na około 30% różnicy na niekorzyść kobiet. Jeśli do tego dodamy ograniczenia w postaci wysokich obcasów, ubrania krępującego ruchy, rozpuszczonych włosów, torebki, lub kilku (!) toreb, to mamy wiele powodów, aby poprzez trening zmniejszać te dysproporcje. Pamiętajmy też, że konflikt, czy przemoc nie zawsze oznaczają kontakt fizyczny, natomiast każda taka sytuacja angażuje nas mentalnie – musimy podejmować decyzje pod wpływem wysokiego stresu i to muszą być właściwe decyzje.

Czy moje ciało zmieni się na skutek treningów i czy będę miała siniaki.

Twoje ciało niewątpliwie się zmieni na lepsze, choć to będzie długotrwały proces. Nie grozi ci jednak w żadnym wypadku hipertrofia (przerost mięśni), nie będziesz wyglądała jak facet. Co do siniaków, to nie zaprzeczę, zdarzają się drobne urazy. Komplet dobrych ochraniaczy w znacznym stopniu załatwia sprawę i poprawia komfort ćwiczenia. Uprawianie sportu (tak, wiem, że Krav Maga nie jest sportem) zawsze wiąże się z ryzykiem. Przypomina to inwestowanie pieniędzy – ryzykujesz, że stracisz, ale możesz też wiele zyskać.

Obóz Krav Maga Global

Grupy Krav Maga dla kobiet lub okolicznościowe seminaria i warsztaty są świetną opcją by zacząć ale nie jedyną i wcale nie musisz czekać, aż taka okazja się pojawi. W grupach koedukacyjnych znajdziesz koleżanki, które już pokonały obiekcje, a może nawet i lęk, i świetnie sobie radzą. Nie musisz od razu ćwiczyć z mężczyzną; początkowo dobieraj się w pary z innymi uczestniczkami, jeśli wolisz. Nie obawiaj się lepszych od siebie – takie osoby bywają pomocne; zawsze mogą coś podpowiedzieć – przede wszystkim jednak słuchaj instruktora lub instruktorki. Aby czuć się komfortowo, jako strój do treningu wybieraj raczej koszulki z krótkim lub długim rękawem, w każdym razie takie, które zakrywają ramiona i dekolt – jest to po prostu praktyczne. Pamiętaj, że Krav Maga to dyscyplina kontaktowa – będziesz dotykać innych ludzi i inni będą dotykać ciebie. I wreszcie na koniec – bądź cierpliwa. Nie wszystko wychodzi od razu ale z doświadczenia wiemy, że osoby systematycznie uczęszczające na zajęcia zawsze ostatecznie osiągają dobry poziom.

Szkolenia przeznaczone wyłącznie dla kobiet bywają krytykowane ze względu na brak realizmu. Moim zdaniem niesłusznie. To prawda, że w rzeczywistości jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaatakowana przez mężczyznę, ale przecież w warsztatach uczestniczą asystenci, którzy grają rolę agresorów. Poza tym, taki warsztat może być początkiem dłuższej przygody i niespodziewanym odkryciem w sobie talentu do uprawiania dość nietypowej aktywności, jaką jest Krav Maga, czy ogólnie walka wręcz. Jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz.

Więcej na temat Krav Maga dla kobiet znajdziesz w materiale przygotowanym przez Eyala Yanilov.

Odwiedź naszą stronę internetową i sprawdź aktualne wydarzenia:

Facebook

www.kravmaga-system.pl

Eyal Yanilov – współtwórca Krav Maga

Eyal Yanilov urodził się w 1959. W roku 1974, w wieku lat 17. rozpoczyna treningi Krav Maga pod okiem jednego z czołowych instruktorów w tamtym czasie – Eli’ego Avikzar’a. Wkrótce jednak trafia do miejsca, gdzie zajęcia prowadzi Grand Master Imi-Sde Or Lichtenfeld i tam – bezpośrednio od twórcy Krav Maga – uczy się tego systemu.  Jako student, Eyal wykazuje nieprzeciętne zdolności, więc wcześnie zaczyna pełnić funkcję instruktora, a następnie najbliższego asystenta Imiego. Do dziś pozostaje jedyną osobą na świecie, która otrzymała z rąk Imiego „Founders Diploma of Excellence”.

Lata 80. – rozwój Krav Maga

By wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom współczesnego świata, Imi powierza Eyalowi misję utworzenia nowego curriculum, czyli materiału szkoleniowego zawierającego techniki, taktykę i metodykę. Celem Imiego i Eyala jest przekształcenie Krav Maga w strukturę bardziej formalną i zorganizowaną, i stworzenie systemu opartego na unikalnym nowoczesnym sposobie nauczania.  Wkrótce Eyal staje się głową Israeli Krav Maga Associations Professional Committee, człowiekiem odpowiedzialnym za edukację zarówno sektora cywilnego, jak i militarnego i jednostek antyterrorystycznych w Izraelu.

20 lat dookoła świata

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, w 1996 r. powstaje International Krav Maga Federation (IKMF), w której Eyal pełni rolę prezydenta i głównego instruktora pod kierunkiem Grandmastera Imiego. W tym okresie Krav Maga jest już dostępna i popularna, do czego przyczynił się Eyal osobiście, szkoląc wszystkich instruktorów z pierwszej generacji z ponad 40 krajów. Po śmierci Imiego w 1998 roku, Eyal kontynuuje misję rozwoju Krav Maga. W 2001 wydaje książkę pt: „Jak się obronić przed uzbrojonym napastnikiem”, nad którą prace trwały jeszcze za życia Imiego. Książka jest pierwszą z trzech pozycji, które tworzą oficjalny kompleksowy podręcznik systemu. Poruszane są w niej zagadnienia związane z zagrożeniami różnego rodzaju bronią, a także zasady będące trzonem systemu.

Krav Maga Global – nowa organizacja

KMG powstało w 2010 roku i jest naturalną kontynuacją pracy Eyala. W tej chwili organizacja jest obecna w ponad 60 krajach na świecie, a liczba ośrodków i instruktorów rośnie z każdym rokiem. Dokładamy starań, aby zapewnić uczestnikom wysoką jakość szkolenia. Krav Maga Global jest także wybierana przez sektor militarny, stróżów prawa i jednostki specjalne.

Kontynuowanie dziedzictwa Krav Maga

Krav Maga Global by Eyal Yanilov zachowało i rozwija autentyczną Krav Maga, spełniając standardy wyznaczone przez Grandmastera Imiego. Eyal prowadzi kursy i seminaria na całym świecie, publikuje materiały szkoleniowe, a przede wszystkim scala całą społeczność instruktorów i studentów Krav Maga.

eyal yanilov

Źródło: http://krav-maga.com/eyal-yanilov/

Tylko poważne oferty, czyli o darmowym treningu Krav Maga.

Krav Maga była przez wiele lat i jest nadal – choć obecnie w mniejszym stopniu – zapowiedzią niebezpiecznej przygody. Każdy słyszał o tym, że używają jej tajne służby, wojsko, policja, elitarne jednostki specjalne i nie wiadomo jacy jeszcze twardziele. Mówi się, że jest to dyscyplina agresywna i w dodatku na treningu wkłada się palce w oczy i inne czułe punkty. Rozumiemy, że te etykiety mogą budzić obawy potencjalnych studentów, zwłaszcza jeśli są rodzicami, kobietami, osobami, które nigdy nie ćwiczyły i nie umieją się bić.

Aby ułatwić klientom podjęcie decyzji, kluby proponują udział w tzw. treningu próbnym lub treningu darmowym. Często trening próbny oznacza trening darmowy, jednak nie zawsze tak jest, więc czytajmy uważne ofertę, zanim postawimy w tym miejscu znak równości.

Na rynku można zaobserwować dwa rodzaje bezpłatnych treningów. Jednym z nich są imprezy sponsorowane oraz wszelkiego rodzaju eventy promujące dany klub lub ideę, otwarte lekcje pokazowe itp. Z takiej formy promocji warto korzystać – zyskuje na niej zarówno uczestnik, jak i klub. Drugim, bardziej popularnym i częstszym są tzw. darmowe pierwsze zajęcia. Nowa osoba przychodzi do klubu fitness lub sztuk walki w dowolnym momencie sezonu treningowego i ma prawo sprawdzić jak tam jest: czy odpowiada jej instruktor, poziom grupy, atmosfera etc. Pytanie, czy faktycznie takie wejście jest darmowe? Najczęściej za taki trening jednak się płaci – jeśli chcesz kontynuować szkolenie wnosisz opłatę za cały miesiąc, czyli płacisz wstecz również za trening, na którym byłeś. Cena karnetu miesięcznego nie zostaje zmniejszona.

Inna opcja, z której korzysta nasz klub to trening próbny w formie odpłatnej jednorazowej wejściówki. Płacisz za jednorazowe wejście, a następnie ta kwota jest odliczana od całościowej ceny karnetu. Dokładne kwoty znajdziesz w cenniku na podstronach miast: Łódź, Warszawa.

Wybór szkoły spośród tak wielu ofert jest naprawdę trudny. Warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie różnych opcji i przetestowanie kilku miejsc. Nie przejmuj się tym, że skaczesz z miejsca na miejsce i – jak wielu z Was sądzi – niczego się wtedy nie uczysz. Owszem, uczysz się i sprawdzasz, doświadczasz. Lepiej poświęcić dwa tygodnie na testy, niż spędzić dwa miesiące, czy dwa lata w miejscu, które tylko udaje szkołę Krav Maga.

Podsumowując:

 • Trening próbny i trening darmowy to nie to samo – ten pierwszy najczęściej jest odpłatny, więc czytaj dokładnie ofertę każdej szkoły.
 • Osoby, które zainwestowały w karty sportowe odbijają je na każdych zajęciach – w tym przypadku nie ma rozróżnienia na treningi próbne darmowe, bądź nie.
 • Nawet gdy szkolenie jest darmowe instruktorzy zrobią wszystko by było jak najlepsze – to jest naszym nawykiem.
 • Udział w treningu próbnym odpłatnym, bądź darmowym zawsze oznacza udział czynny, czyli przebierasz się i ćwiczysz. Nie znam klubu, który akceptuje oglądanie zajęć. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy jesteś rodzicem osoby niepełnoletniej.

kravmaga_jacek_ania

Więcej informacji na temat Krav Maga znajdziesz w naszych serwisach:

Facebook

WordPress – ten blog

www.kravmaga-system.pl

Zlot Kravera – pomagamy Frankowi

24 września w sobotę odbędzie się szkolenie, z którego całkowity dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. Kilka szkół Krav Maga, reprezentujących różne organizacje spotka się na wspólnym treningu. Każdy z instruktorów danej szkoły poprowadzi godzinny blok treningowy, co godzinę temat i instruktor będzie się zmieniał.
Masz zatem okazję spotkać wielu pasjonatów KM, a przy okazji pomóc w leczeniu Franka. Wystarczy wykupić cegiełkę i przyjść w sobotę ze strojem treningowym i w pełnej gotowości.

Warszawa, 24.09.2016, Hala Sportowa OSiR ul. Nowowiejska 37B

Rozpoczęcie zajęć: 24.09.2016 09:15, Zakończenie: 24.09.2016 15:00 (Nasz blok zacznie się o 10:00)

Wpłata: 69 PLN

Rejestracja na wydarzenie odbywa się tu:
https://kraverzy-dla-franka.konfeo.com/pl/groups

 

Treningi w wakacje 2016

wakacje2016

Treningi Krav Maga w wakacje będą się odbywały w czerwcu i lipcu. W sierpniu jedziemy na obóz z Eyalem Yanilov. Zobacz jakie nowe grupy ruszą od czerwca.

Warszawa‬ ‪‎Mokotów‬, Madalińskiego 22
czerwiec (06 – 29.06.16)
początkujący: poniedziałki, środy 17:45 – 19:15 NOWA GRUPA!
zaawansowani: poniedziałki, środy 19:15 – 20:45
(w lipcu nie ma zajęć na Mokotowie)

Warszawa Ochota‬, Skarżyńskiego 8
czerwiec (07 – 28.06.16)
początkujący: wtorki 19:15 – 20:45. piątki 17:45 – 19:15 NOWA GRUPA!
zaawansowani: wtorki 17:45 – 19:15, piątki 19:15 – 20:45

lipiec (04 – 25.07.16)
początkujący: poniedziałki, środy 17:45 – 19:15
zaawansowani: poniedziałki, środy 19:15 – 20:45
‪‎seminarium‬: 27.07.16 (środa 18:00 – 21:00)
(w lipcu trenujemy tylko na Ochocie, ale wg. grafiku Mokotowa)

‪‎Łódź‬, Struga 78
czerwiec (07 – 30.06.16)
początkujący: wtorki 20:00 – 21:30, czwartki 18:30 – 20:00 NOWA GRUPA!
zaawansowani: wtorki 18:30 – 20:00, czwartki 20:00 – 21:30
soboty (wszystkie stopnie) 11:30 – 13:00

lipiec (05 – 28.07.16)
początkujący: wtorki 20:00 – 21:30, czwartki 18:30 – 20:00
zaawansowani: wtorki 18:30 – 20:00, czwartki 20:00 – 21:30
(bez sobót)

Obóz‬ Krav Maga Global z Eyalem‬ Yanilov: 11 – 15.08.16


www.kravmaga-system.pl

mail: poczta@kravmaga-system.pl

„Kontrola i zatrzymanie” – seminarium z Zeevem Cohenem

krav maga warszawa

16.04.16, sobota, godz. 10:00 – 13:00 (3h)

Warszawa, Mokotów, ul. Madalińskiego 22/24 (LO im. M. Konopnickiej)

cena 100 PLN

Zapraszamy na otwarte seminarium, skierowane do wszystkich osób trenujących Krav Maga. Niezależnie od tego jaki masz stopień i gdzie uczęszczasz na zajęcia, możesz wziąć udział w tym szkoleniu.

Z Izraela przyjedzie do nas Zeev Cohen MASTER LEVEL 1, czołowy instruktor Krav Maga Global. Zeev uczy nie tylko instruktorów i studentów (prowadzi własny klub w Izraelu), ale także szkoli służby mundurowe. Co ciekawe jest także osobą nr 1. odpowiedzialną za nauczanie dzieci i młodzieży, i budowanie programów Krav Maga Global Kids.

Tym razem tematem seminarium będą tzw.”miękkie” techniki Krav Maga, czyli zatrzymanie i kontrola poprzez dźwignie, obchwyty i obalenia. Zapraszamy zatem w szczególności te osoby, których praca związana jest z wymienionymi procedurami. Z kolei studenci będą mieli okazję poznać takie techniki Krav Maga, które nie należą wyłącznie do samoobrony, ale wprowadzą was w tematykę law enforcement. Można zabrać kajdanki 😉

Wypełnij formularz zgłoszeniowy