Rozumienie nastawienia do walki i mentalnego warunkowania – Ole Boe

Myślisz pewnie, że twoje nastawienie do walki jest prawidłowe i możesz mieć rację. Lecz czy będziesz potrafił odpowiedzieć jeśli zapytam o to jakie ćwiczenia najlepiej pozwalają rozwinąć dobre nastawienie do walki? Co dzieje się w sytuacjach stresowych? Jak trenować aby maksymalnie skupić się na wykonaniu konkretnego zadania? Jakie są najlepsze techniki relaksacyjne? Jak doskonalić kontrolę nad swoją agresją? Mam nadzieję, że poniższy tekst pozwoli odpowiedzieć na te pytania.
Tommy Blom napisał na swoim blogu, że w KMG mówimy o czterech “nogach”, które musimy nieustannie doskonalić. “Nogi” to: technika, taktyka, sprawność mentalna i sprawność fizyczna. Jeśli jedna z nich jest słaba to w tym miejscu konstrukcja, którą podtrzymują będzie upadać. Właśnie tutaj zaczyna się trening twojego nastawienia do walki.

Własność Krav Maga Global by Eyal Yanilov

Własność Krav Maga Global by Eyal Yanilov

ROZWÓJ NASTAWIENIA DO WALKI i MENTALNEGO WARUNKOWANIA W KRAV MAGA

Szczerze mówiąc w tym miejscu dochodzimy do części, którą najtrudniej wyjaśnić. Dlaczego? Ponieważ w KM cały czas pracujemy nad doskonaleniem nastawienia. Kiedy mówimy o doskonaleniu umiejętności mentalnych, zazwyczaj mamy na myśli pięć mentalnych strategii treningowych czyli:
– wizualizację
– określenie celu
– pozytywną rozmowę wewnętrzną
– nastawienie do walki (odwaga, determinacja, agresja)
– relaks
Celem pięciu strategii jest zbudowanie pewności; opanowanie fizycznego pobudzenia; kontrola nad uwagą (skupienie i poszerzanie zakresu uwagi); kontrola nad pobudzeniem; użycie obrazowania lub wizualizacji; zaangażowanie; wykorzystywanie rozmowy wewnętrznej i utrzymanie dobrej sprawności fizycznej.
Praca nad determinacją, umiejętnością podejmowania decyzji lub trening Krav Maga pomagają rozwinąć twoje nastawienie do walki. Chociaż dla Eyala zagadnienia te są oczywiste, dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat zostały bardziej uporządkowane w odniesieniu do nastawienia do walki i warunkowania mentalnego. Innymi słowy wiedza i doświadczenie Elaya i moje wiadomości zostały zawarte w tym tekście i teraz są dostępne dla innych.
Opracowaliśmy nawet kurs instruktorski dotyczący tych zagadnień o nazwie “Combat Mindset and Mental Conditioning Instructor Course” czyli “Nastawienie do walki i mentalne warunkowanie – kurs instruktorski” (ponieważ uwielbiamy skróty mówimy o nim po prostu CMIC). Jeden z moich znajomych instruktorów KMG opisał to szkolenie jako kurs “gapienia się w ścianę”- jak w filmie “Człowiek, który gapił się na kozy”.

Courtesy IMDB.com: The Men Who Stare At Goats

Courtesy IMDB.com: The Men Who Stare At Goats

No cóż, CMIC nie jest tak naprawdę wpatrywaniem się w ścianę, chociaż to też robimy, przynajmniej przez krótką chwilę. Powinniście wiedzieć, że patrzenie  przez kilka minut w jeden punkt na ścianie jest techniką G5, którą również wykorzystujemy w trakcie CMIC. Jej celem jest wyciszenie wewnętrznego dialogu i przejęcie kontroli nad sobą co poprawi twoją zdolność koncentracji.

CMIC – ROZWÓJ IDEI

CMIC jest rezultatem dekad rozwoju, testów i przeprowadzonych badań dotyczących różnych obszarów nastawienia do walki i treningu warunkującego.
W czasie tych lat, przyglądaliśmy się różnym aspektom takiego szkolenia:
– mentalnej wytrzymałości;
– mentalnemu przygotowaniu;
– podejmowaniu decyzji w stresie (ang. D-MUS);
– mentalnemu nastawieniu – fighter – walka;
– mentalnemu nastawieniu – instruktor – wojownik;
– mentalnemu nastawieniu fightera;
– skupieniu, przygotowaniu mentalnemu i metodom jego ulepszenia;
– umiejętnościom mentalnym;
– treningowi mentalnemu
Zostaliśmy w końcu przy nazwie “Nastawienie do walki i mentalne warunkowanie” (ang. Combat Mindset and Mental Conditioning) ponieważ najlepiej opisywała to co chcieliśmy osiągnąć z uczestnikami kursu instruktorskiego. W trakcie CMIC skupiamy się na rozwijaniu umysłowych, taktycznych, fizycznych i technicznych aspektów KM i zaszczepieniu odpowiedniego nastawienia do walki poprzez właściwie warunkowanie. Do tej pory przeprowadziliśmy trzy kursy CMIC. Po pierwszym z nich wprowadziliśmy drobne zmiany w oparciu o opinie uczestników. Drugi kurs w Belgii, w kwietniu 2014, został przeprowadzony z małymi nowymi zmianami. Trzeci kurs w Izraelu miał już taki sam przebieg jak drugi. Zmiany polegały na usunięciu pewnych ćwiczeń i zastąpieniu ich nowymi. Teraz mamy już wypracowany bardzo dobry format CMIC i przygotowujemy kolejny kurs, który kładzie większy nacisk na skupienie uwagi, relaks i samokontrolę. A jak to wszystko się zaczęło?

combat_mindset

Własność Krav Maga Global by Eyal Yanilov

DYREKTOR I KARZEŁ

Eyal zawsze szukał najlepszych mentalnych narzędzi by jak najlepiej przygotować umysł. Pamiętam kiedy około 1999 roku w czasie spotkania instruktorów Eyal zadał nam ćwiczenie, które polegało na tym byśmy wyobrazili sobie konkretnego przeciwnika i zmienili jego wizerunek tak by był łatwiejszy do zaakceptowania dla naszych umysłów. Pamiętam, że dyrektorem KM w Szwecji był wtedy naprawdę duży facet i kiedy tylko na niego spojrzałeś, wiedziałeś, że sparing z nim mógł być bardzo trudny. Zdecydowałem zmienić takie nastawienie. Ćwiczenie było dosyć proste. Mieliśmy zamknąć oczy i wizualizować naszego przeciwnika. Ja wybrałem do tego zadania właśnie dużego dyrektora. Następnie mieliśmy zmienić obraz wybranej osoby na czarno biały. Później powiedziano nam by poruszać naszym przeciwnikiem w pomieszczeniu, w którym trenowaliśmy i już czarno białego, umieścić w rogu i jeszcze zmienić jego rozmiary na mniejsze. Udało mi się to zrobić i ku swojemu zaskoczeniu zacząłem się śmiać. Zamiast potężnego, groźnego faceta widziałem czarno białego karła siedzącego w rogu sali treningowej. Nie był to już przeciwnik którego można by się obawiać.
Przez następne dwa tygodnie kontynuowałem pracę nad tym scenariuszem. Wreszcie nadszedł czas na kolejny sparing z dyrektorem. Pewnie zastanawiacie się czy wygrałem? Nie, nie wygrałem ale moje nastawienie było zupełnie inne. Nagle sparring z nim nie był już straszny. Był to chyba pierwszy raz w życiu kiedy naprawdę zrozumiałem potęgę treningu mentalnego. Później dowiedziałem się od Eyala, że technika ta to programowanie neurolingwistyczne. Już wcześniej byłem poddany wielu treningom mentalnym w czasie selekcji kandydatów w wojsku, w trakcie służby wojskowej, w sportach walki i innych sportowych zawodach ale nikt nigdy nie powiedział mi jak kontrolować mój umysł. Do tej pory po prostu robiłem różne rzeczy i albo się udawały albo nie. Doszedłem więc do wniosku, że Eyal miał rację kiedy uczył nas tej i innych technik. Odtąd interesuję się treningiem mentalnym jako dodatkiem do zwykłych treningów KM.

KOLEJNE LATA

Nie mogę dokładnie powiedzieć kiedy Eyal i ja zaczęliśmy dyskutować na temat nastawienia do walki jako części KMG. Świat sportu od wielu lat wykorzystywał trening mentalny i w ostatnich dekadach ten rodzaj treningu zaczął coraz bardziej przyciągać uwagę specjalistów z innych dziedzin. W latach osiemdziesiątych w Zielonych Beretach armii USA rozpoczęto program, którego przedmiotem był trening mentalny. Projekt ten został nazwany “Projekt Jedi”. (Fajna nazwa, prawda? Ciekawe skąd wzięli taki pomysł?) a jego celem było zwiększenie wydolności mentalnej operatorów i uczynienie z nich lepszych wojowników.
Program ten wykorzystywał programowanie neurolingwistyczne i okazał się dużym sukcesem. Eyal w latach osiemdziesiątych był jednym z pierwszym pionierów, którzy wprowadzali programowanie neurolingwistyczne i inne formy treningu mentalnego do Krav Maga. Od wielu lat programowanie neurolingwistyczne jest wykorzystywane w oddziałach specjalnych norweskiej armii i w norweskich akademiach wojskowych. Programowanie neurolingwistyczne i inne formy treningu mentalnego są w Norwegii częścią szkolenia wojskowego i dotyczą między innymi skoków spadochronowych, strzelectwa i walki bezpośredniej. Treningi te przynoszą bardzo dobre rezultaty i dzięki nim żołnierze funkcjonują znacznie lepiej.
CMIC jest rezultatem wielu dyskusji, spotkań, rozmów na Skypie i planów tworzonych w ciągu ostatnich pięciu lat. W tym czasie zebraliśmy i opisaliśmy różne ćwiczenia służące poprawieniu nastawienia do walki, dodaliśmy teorie dotyczące stresu i zbadaliśmy kto jeszcze na świecie używa różnych technik mentalnych. Efektem tego jest CMIC, który jest wyjątkowym kursem i jest przystosowany do potrzeb instruktora KMG, który chce wzbogacić swoją wiedzę na ten temat.

CMIC – GENEZA I ZAKRES KURSU

Jest to zupełnie oczywiste, że “zwykła” samoobrona czy walka i ochrona osób w znacznym stopniu przyczyniają się do wzmocnienia twoich zdolności, które pomagają mentalnie poradzić sobie z konfrontacją. To mentalne przygotowanie głównie wynika z faktu, że w czasie treningu fizycznego także ćwiczy nasz umysł. Jednak w dodatku do “zwykłego” treningu potrzebne jest specjalne mentalne przygotowanie, które jeszcze bardziej rozwija twoje możliwości mentalne i powiększa twoje mentalne zasoby.
Właśnie z tego powodu powstał CMIC. CMIC to trzydniowy kurs instruktorski, którego celem jest przekazanie wiedzy, doświadczenia i nauczenie instruktorów jak trenować studentów KM by poprawić proces podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych i jak mobilizować wszystkie zasoby by poradzić sobie w konfrontacjach z i bez przemocy. By to osiągnąć CMIC skupia się na trzech obszarach treningu mentalnego i fizycznego:
– odwaga, mentalna wytrzymałość i agresja
– relaks
– koncentracja i samo-kontrola

KILKA NAJNOWSZYCH DOŚWIADCZEŃ

Kilka tygodni temu miałem zaszczyt szkolić jednych z najbardziej doświadczonych norweskich policjantów. Każdy z nich miał ponad piętnaście lat doświadczenia w takich sytuacjach jak praca na demonstracjach, aż po sytuacje zagrożenia życia. W czasie treningów stosowałem techniki, których nauczyłem się od Eyala i do których dodałem kilka wykładów dotyczących stresu oraz tego jak radzić sobie z trudnymi i niebezpiecznymi sytuacjami. Zajmowaliśmy się wieloma technikami, które są częścią CMIC. Opinie tych bardzo doświadczonych policjantów dotyczące tego czego nauczyli się ode mnie i również od KMG były bardzo użyteczne. Są oni zdecydowanie zainteresowani dalszymi szkoleniami a Narodowa Akademia Policyjna chce dokładnie poznać tego rodzaju treningi. Techniki, ćwiczenia i trening nastawienia do walki perfekcyjnie odpowiadały potrzebom policjantów. Mam świadomość tego, że to co robimy w KMG jest wyjątkowo dobre ale zawsze świetnie jest usłyszeć tak przychylne opinie.
Miałem takie same doświadczenia ze szkoleń jakie odbyłem z kadetami Norweskiej Akademii Wojskowej. Nawet bardzo doświadczeni weterani twierdzili, że dużo zyskują dzięki tego rodzaju treningom. Pracując w norweskiej armii kilka razy słyszałem od naszych oficerów, że trening nastawienia do walki, który otrzymali (który jest taki sam jak CMIC dla instruktorów KM) pomógł ocalić ich życie i życie ich kolegów w miejscach takich jak Afganistan.

Własność Krav Maga Global by Eyal Yanilov

Własność Krav Maga Global by Eyal Yanilov

DLACZEGO TRENING NASTAWIENIA DO WALKI JEST ISTOTNY?

Praca nad umiejętnością koncentracji jest bardzo cenna. Dzięki niej zrozumiesz czym jest stres i poznasz różne reakcje stresowe. Znajomość tego jak reagujesz na różne problemy jest niezwykle użyteczna. Wiedza dotycząca powszechnych mentalnych i fizycznych reakcji człowieka, który doświadcza sytuacji samoobrony lub walki i sekwencji, przez które przechodzą ludzie w reakcji na sytuacje zagrożenia jest niezmiernie przydatna.
Tematy, które musisz poznać to:
– model adaptacyjnego cyklu podejmowania decyzji – ang. OODA (obserwacja-orientacja-decyzje-działanie)
– niemoc mentalna
– negatywna ciekawość poznawcza (ang. cognitive rubbernecking) – sytuacje kiedy twoja uwaga jest przyciągana przez bodziec, który ma silny aspekt emocjonalny
Oczywiście poznasz także wiele praktycznych metod i ćwiczeń do wykorzystania w czasie treningu dotyczącego koncentracji, skupienia, neutralizacji destruktywnych emocji, minimalizowania stresu i rozmowy wewnętrznej oraz ukierunkowywania uwagi.
Wszystko sprowadza się do tego: jeśli nie jesteś tu i teraz i nie jesteś skupiony na tym co się teraz dzieje prawdopodobnie doświadczysz pewnych problemów w kolejnych treningach mentalnych i naturalnie w twoich decyzjach i wynikach. Jest kilka ćwiczeń oddechowych lub technik relaksacyjnych, które pomogą ci zachować skupienie nawet w stresujących sytuacjach. Kiedy opanujesz świadome bycie tu i teraz możesz przejść do innych typów treningu mentalnego.
Tak więc do zobaczenia, CMIC to znacznie więcej niż tylko wpatrywanie się w ścianę…

Ole Boe
Ole, trenowany przez Eyala Yanilova, został instruktorem Krav Maga w 1998 roku. Obecnie posiada stopień Expert 3 w KMG i jest członkiem KMG Global Team (GIT). Ole przez wiele lat służył jako oficer operacyjny w oddziałach specjalnych norweskiej armii zajmując się ochroną VIP-ów, uwalnianiem zakładników i walką bezpośrednią. Pracował również jako instruktor walki bezpośredniej szkoląc różne oddziały specjalne policji i wojska w kilku krajach. Ole Brał udział w międzynarodowych operacjach na całym świecie od Kongo do Kambodży. Od 2003 roku  pracuje w Norweskiej Akademii Wojskowej gdzie prowadzi zajęcia z zakresu przywództwa i rozwoju przywództwa. Ole jest adiunktem, zajmuje się szkoleniem dowódców i ma tytuł doktora psychologii poznawczej. Jest odpowiedzialny za koncepcję zarządzania stresem w Norweskiej Akademii Wojskowej i za przygotowywanie  oficerów zarówno fizycznie i mentalnie do walki. Posiada stopień  majora lub kapitana w zależności od oddziału, w którym służy.

Tekst i zdjęcia są własnością Krav Maga Global by Eyal Yanilov i nie mogą być kopiowane bez zgody autorów. Zamiast kopiować po prostu udostępnij, zamieść link. Oryginalny artykuł możesz przeczytać na stronie http://www.krav-maga.com.

UNDERSTANDING COMBAT MINDSET AND MENTAL CONDITIONING BY OLE B

One response to “Rozumienie nastawienia do walki i mentalnego warunkowania – Ole Boe

  1. Pingback: Trening mentalny w Krav Maga | Garda Bar - Krav Maga insider's blog